Podział okien ze względu na okucia
Okucie jest jednym z najważniejszych elementów okna, bo to dzięki niemu można je otworzyć lub zamknąć. Niemniej, istnieje wiele odmian okucia okiennego, a każde z nich ma inny wpływ na codzienne użytkowanie okna. Dlatego przed wybraniem się do sklepu z oknami warto jest poznać wszystkie rodzaje okuć okiennych, co znacznie ułatwi wybór dobrego okna.
Jakie są rodzaje okuć okiennych?
Okucie okienne to przede wszystkim mechanizm otwierania i zamykania okna. W polskich sklepach obecnie wyróżnia się następujące rodzaje okucia:
- okucie rozwierne – z użyciem dwóch zawiasów pozwala ono całkowicie otworzyć okno (na tej samej zasadzie, co drzwi);
- okucie uchylne – umożliwia ono wyłącznie uchylenie okna pod określonym kątem;
- okucie rozwierno-uchylne – pozwala ono zarówno na pełne otwarcie, jak i uchylenie okna za pomocą jednej klamki;
- okucie przesuwne – okna o takim okuciu można otwierać, przesuwając je w bok po specjalnych szynach;
- okucie przesuwno-uchylne – dające możliwość uchylania okna, jak i jego otworzenia poprzez przesunięcie.
Warto tutaj wspomnieć, że choć w okucia przesuwne najczęściej wyposaża się tarasowe okna-drzwi, to niekiedy występują one również w klasycznych oknach.
Czy warto kupować okna z zabezpieczeniami antywłamaniowymi?
Dobry producent okien zawsze ma w swojej ofercie modele z okuciami antywłamaniowymi. Tego typu okucia uniemożliwiają wyważenie lub wyłamanie okna od zewnątrz. Jest to doskonałe uzupełnienie systemu antywłamaniowego, pozwalające w spokoju opuścić swój dom na dłuższy czas. Zabezpieczenia okien sprawdzają się też świetnie w budynkach firmowych, takich jak sklepy i biura. Oczywiście, za okna z takim okuciem trzeba zapłacić nieco więcej, ale różnica cen nie jest wygórowana, a na bezpieczeństwie nigdy nie jest warto oszczędzać.