Co zrobić gdy okna zaparowują?
Parowanie szyb występuje przy dużym poziomie wilgotności w pomieszczeniu lub też różnicy temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz mieszkania czy domu. To z kolei wiąże się ze złą wentylacją. Aby zapobiegać i usuwać parę wodną, należy wietrzyć pomieszczenia; rozszczelnić okna i zamontować nawiewniki oraz okap kuchenny.
Dlaczego okna parują zimą?
Szyby parują podczas gotowania oraz w sytuacji, gdy kończy się lato i nadchodzą chłodne dni. Na oknach zaczyna pojawiać się para wodna. To zjawisko jest naturalne, ponieważ wynika z różnicy temperatur powietrza na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Wszystko odbywa się za sprawą zjawiska wymiany ciepła zachodzącego pomiędzy taflami szkła w szybie zespolonej a otoczeniem. Temperatura jej powierzchni wewnętrznej jest niższa od występującej w pomieszczeniu, a także w strefie brzegowej oraz na styku szkła i kształtowników okiennych. Niezależnie od tego, czy stolarkę zakupimy w P.H.U. JĘDRPLAST ANDRZEJ JĘDRASZAK, czy w innej firmie, zjawisko zawsze będzie występować.
Co zrobić, gdy okna zaparowują?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to wywietrzyć pomieszczenie, bez względu na temperaturę powietrza na zewnątrz. Jesienna i zimowa pora roku co prawda nie sprzyja otwieraniu okien, ale jest to wskazane nawet dla zdrowia. Okna PCV należy rozszczelniać i odsłaniać kratki wentylacyjne i nawiewniki. W zewnętrznych ramach umieszczane są również otwory odwadniające z zaślepkami. Kiedy pada deszcz i spływa po szybie, niewielka ilość wody przechodzi przez uszczelki do środka, ale spływa do otworów i przez plastikowe elementy, ponownie wypływa na zewnątrz. To rozwiązuje problem wilgoci w domu. Montaż nawiewników również zapewnia wymianę powietrza bez konieczności wychładzania pomieszczenia. Pomaga również osuszacz, urządzenie służące do mechanicznego usuwania wilgoci. Jeśli żaden sposób nie pomaga, wówczas należy firmie kominiarskiej, zlecić sprawdzenie drożność kanałów wentylacyjnych.